Flaş Haber :
Hava Durumu

"Konstantin’in Şehri Kısa Bir Zaman İçinde “Şehr-i İstanbul” Hâline Gelmiştir"

27 Mayıs 2022
122 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi İstanbul’un Fethinin 569. yıl dönümü dolaysıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

Vali Mustafa Çiftçi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi. 

"Şanlı tarihimiz, millî birlik ruhuyla kazanılmış eşsiz nice zaferlerle doludur. Tarih sahnesinde müstesna bir yere ve değere sahip olan İstanbul’un fethi de bu dönüm noktalarından birisidir.

Sultan II. Mehmet; nice imparatorun, hakanın, sultanın hayallerini süsleyen İstanbul'u 29 Mayıs 1453'te fethederek "Fatih" unvanıyla tarihteki yerini almıştır.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek karanlık Orta Çağ’ı kapatıp yeni bir çağ açmış, köklü medeniyetimiz ile insanlık tarihine damgasını vurmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in “İstanbul elbet fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, Onu fetheden asker ne güzel askerdir.” müjdesine nail olmuştur. Ak Şemsettin, Molla Gürani gibi manevi şahsiyetlerin himayesinde mükemmel bir eğitim alarak, “Ya ben İstanbul’u alırım, ya İstanbul beni!” diyerek koyduğu büyük hedefi ilan etmiş, sadece bir şehir değil aynı zamanda gönüller de fethetmiştir.
Kıtalara hükmeden aziz ceddimiz, gittiği yerlere gözyaşı, kin, nefret, haksızlık ve adaletsizlik değil; hak, hukuk, insan hakları, medeniyet ve hoşgörü götürmüştür. Fethettiği yerleri yakıp yıkmamış, hanlar, hamamlar, medreseler, köprüler ve kervansaraylarla donatmış, Konstantin’in şehri kısa bir zaman içinde “Şehr-i İstanbul” hâline gelmiştir.

Bu şanlı gün münasebetiyle, Peygamber Efendimiz'in (s.a.s.) meth ü senâsına nail olan Fatih Sultan Mehmet Han’ı, vatan ve mukaddesat uğruna canlarını feda eden fetih şehitlerimizi, fethin manevi önderlerini rahmet, minnet ve şükranla anıyor, milletimiz ve vatanımız için her türlü fedakârlığa katlanan ecdadımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.