Flaş Haber :
Hava Durumu

KONYA’DA 11. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ŞÖLENİ

03 Haziran 2013
431 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Bu yıl 11.’si düzenlenecek olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın Konya Şöleni 6 Haziran’da Atatürk Stadyumu’nda yapılacak. Konya Şöleni'ne 14 ülkeden 200 öğrencinin katılacağı belirtildi.

Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, AKTİSAD, Meram ve Selçuklu Belediyeleri, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Konya’da organize edilecek şölene tüm Konyalılar davet edildi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Anemon Otel'de düzenlenen basın toplantısında, olimpiyatların Türkçenin dünyanın dört bir yanında bilinmesine büyük katkı sağladığını söyledi. Olimpiyatların etkili bir barış projesi olduğunu belirten Doğan, "Bu organizasyonun gerçekleşmesi hususunda Konya olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Konya'ya ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Türkçe Olimpiyatları için "Milletimizin iftihar edebileceği önemde ve büyükte olimpiyatların en güzeli" değerlendirmesinde bulundu. Organizasyonu gerçekleştiren gönüllü kuruluşlara teşekkür eden Akyürek, "Arkadaşlarımıza milletimiz adına çok teşekkür ediyoruz ve tüm halkımızı 11. Türkçe Olimpiyatları’na davet ediyoruz” dedi.
 Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de Türkçe Olimpiyatları'nın ekonomiye de önemli katkı sağladığına dikkat çekerek, "Olimpiyatlar, ülkemiz adına çok ciddi bir marka değeri oluşturdu. Bu organizasyonun, dünyanın çeşitli ülkelerindeki Türk okullarının Türkiye'nin ekonomisine de katkısının olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.  
11. Türkçe Olimpiyatları Konya Şöleni Tertip Komitesi ve Sema Diyalog ve Dostluk Derneği Başkanı Ali Akın ise Türkçe Olimpiyatları'nın bir eğlence olmadığını dile getirdi. Dünyanın ihtiyaç duyduğu barış dilinin Türkçe Olimpiyatlarıyla ortaya konulduğunu vurgulayan Akın, "Konya şöleni 6 Haziran'da Konya Atatürk Stadyumu'nda gerçekleştirilecek. Bu kültür şölenine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve 14 ülkeden 200 öğrenci katılacak" diye konuştu.
Toplantıya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları da katıldı.
  Olimpiyatlara katılmak isteyen vatandaşlar için  saat:17.00’da Cihanbeyli Hükümet Meydanından ücretsiz otobüs kaldırılacağı öğrenilmiştir.


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.