Flaş Haber :
Hava Durumu

DERT HASTANESİNDEN BAHTIMIZA ÖLÜM ÇIKTI

14 Şubat 2022
398 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Zafer Partisi Çorum İl Başkanı Bedii Onan sağlık sisteminin yetersizliği ve kısa zaman önce yakınlarının yaşadıkları olaylar hakkında basın açıklamasında bulundu.

Zafer Partisi Çorum İl Başkanı Bedii Onan sağlık sisteminin yetersizliği ve kısa zaman önce yakınlarının yaşadıkları olaylar hakkında basın açıklamasında bulundu. Onan, ekonomik yetersizlikler nedeniyle vatandaşların sağlık hizmetini yeterli bir şekilde alamadıklarını öne sürerken, varlıklı ve güçlülerin ise keyfine keyif kattığını belirtti. Bir nevi ekonomik anlamda sınıf çatışması yaşayan toplumun panoramasını gözler önüne seren Onan; sağlık hizmetine ilişkin kısa bir süre evvelinde yaşamış oldukları hadiselerden de bahsetti. Zafer Partisi İl Başkanı Bedii Onan’ın açıklaması şu şekilde:
“Sağlık sistemi alarm veriyor. Özel sağlık kuruluşları kazanacağı maliyeti parayı ve ön plana çıkarıp çalışıyor. Devlete ait kamu ve üniversite hastaneleri ise kaderine terk edilmiş. Muayene için sıra almak zorundasın. Alırsan günlerce beklemeye mecbursun. Muayene günü geldi, bir de gelişmiş cihazlar ile tetkik günü bekleyeceksin. Bunların hepsini topladın geldin… Doğru teşhis konulursa, iyileşme imkanınız var. Yoksa ya inim inim inlersiniz ya da vakti ve saati gelince bir imam eşliğinde kara toprağın bağrına ulaşırsınız” dedi.
İfadelerine ekonomik anlamda güçlü olanların daha iyi sağlık hizmeti aldığının altını çizen Onan açıklamasını sürdürdü ve; “Fatih Terim ve futbolcusu covid oldu. Bir tepki verdi ve ligler tatil edildi. Terim en iyi hastanede tedavi oldu ve çıktı. Keza Rüştü Reçber ve Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek de tedavi oldu. Bu ne özen, bu ne ihtimam? Paramız var. Şöhretimiz var. Etiketimiz var. Bizim neyimiz var? Elimizde bir nüfus kimlik kartımız var. Kaldıkları yerden yaşama devam ediyorlar. Ya biz veya bizim gibiler? Aile mensupları ve yakınları, hali vakti yerinde olmayanlar, iki kelimeyi yan yana getirip derdini anlatamayanlar? Cebinde ilaç parası olmayanlar? Ne olacak bizim halimiz? Cevabı hazır. Sonumuz kara toprak… Varlıklı ve güçlünün yeri evinde ve yazlık mekanlarda keyfine keyif katmak…” diyerek devam etti.
Siyaset ve ticaret odaklı sistemden bir an evvel vazgeçilmesini vurgulayan Onan ifadelerinde vicdan ve etik değerlerin de geri plana atıldığından sitem etti. Açıklamasına devam eden Onan:
“Geldim kendi meseleme… Perşembe günü annemin hastalığı ve üniversite hastanesinde yaşananlar ile bir basın açıklaması yazdım. Bir kısım medya grubunda yer aldı. Ne yazmıştım. O gün hayatta olan, bugün ise hakkın rahmetine kavuşan annemin ve kız kardeşimin karşılaştığı davranışları ve hastanenin içinde bulunduğu durumu anlatmıştım. Hastanenin eğitim ve araştırma hastanesinden ziyade dert hastanesine döndüğüne dair vurguda bulunmuştum. Tıp fakülteleri siyasilerin ve varlıklı bireylerin müdahale ederek yönlendireceği hizmet alanları değildir. Bu alanlar eğitim kurumudur. İnsan hayatı ile alakalı eğitim veren güzide okullardır. Bu okullar işleyiş olarak biterse yarın muayene olacak hekim bile bulmak imkansız olacaktır. Siyaset ve ticaret odaklı zihniyet buralardan elini acilen çekmeli, bilim ön plana çıkarılmalıdır. Siyasetçi vasıtasıyla iş bulan vatandaşa, sendika kanalıyla iş ve emir verilemeyen memura sahip çıkıldıkça, liyakat ve hakkaniyetin geri plana atıldığı, vicdan ve etik değerlerin hızla deforme olduğu, aşındığı bir dönemi yaşamak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.
Açıklamasına devam bizzat yakınlarının karşılaştıkları yetersiz hizmete dair açıklamalarına devam eden Onan:
“Çorum Özel hastanesinde astım ve arkasından gelen hastalıklar sebebiyle üç hafta boyunca tedavi gören annem, geçtiğimiz salı günü gece yarısı, covid testinin pozitif çıktığı gerekçesi ile apar topar üniversite hastanesine nakil edilmiştir. Servise alındığı andan itibaren gördüğü olumsuzlukları insan ve hasta haklarına uygun olmayan davranışları hem kendisi hem de kız kardeşim şahsıma bizzat aktarmıştır.
Avrupa hasta hakları sözleşmesinde yer alan hususlara göre hazırlanan yönetmenliklere göre; Her bir birey hastalıktan korunmak için uygun hizmet (tedavi) alma (görme) hakkına sahiptir.   Küçük veya büyük hastane veya polikliniğe sevk edilmiş olsun her bireyin uygun ve gerekli hizmeti alma hakkı vardır.   Nadiren görülen (Az rastlanan) bir hastalığa sahip kişi, daha sık görülen bir rahatsızlığa sahip kişi kadar gerekli tedavi ve ilaç alma hakkına sahiptir. Bireyler daha az rastlanan bir hastalık olarak değerlendirilip, gerekli tedaviden mahrum bırakılamaz. İnsani değerlere saygı gösterilmesi ve ziyaret hakkı çerçevesinde, hasta hakları yönetmenliğinin 39. maddesine göre; hasta kişilik değerlerine uygun ortamda sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahip olduğu gibi, sağlık personeli de hastalara ve yakınlarına, ziyaretçilerine, güler yüzlü, nazik ve şefkatli davranmak zorundadır”
dedi.
“Yukarıda atıfta bulunduğum hukuki kavramlar her birey için geçerlidir” ifadesini kullandı.
Açıklamasını bitirmeden evvel yetkililerden cevap beklediğini belirten Onan:
“Yaşananları yazdım. Mevcut mevzuatları da yazdım. Yaşadıklarımızı perhiz ve lahana turşusuna mı benzetelim? Yoksa, ben kalender meşrebim, güzel/çirkin aramam mı diyelim? Son söz olarak söyleyeceğim, hasta olan annem covid sebebiyle mi vefat etti? Yoksa normal vefat mı oldu? Hastanın, hastalık geçmişi değerlendirildi mi? Başka hastalıklar taşıyan hastalara, var olan örnek ölüm vakalarına rağmen, bu tür bir covid tedavisi neden uygulanır? Benim annem öldü mü? Öldürüldü mü? Cevap bekliyorum. Bu yazının tüm hukuki sorumluluğu tarafıma aittir” ifadelerine yer verdi.  
 “Bir garip öldü diyeler” vecizesiyle açıklamasına son veren Zafer Partisi Çorum İl Başkanı Bedii Onan’a ve yakınlarına Allah’tan sabır, kıymetli annelerine ise rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.   

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.