Flaş Haber :
Hava Durumu

ÇORUM'UN EN BÜYÜK İLÇESİ YİNE SUNGURLU OLDU

07 Şubat 2022
321 Haber Okunma   0 Haber Yorum
TÜİK verilerine göre Çorum'un en büyük ilçesi Sungurlu oldu. 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle Sungurlu hâlâ Çorum'un en büyük ilçesi konumunda.

Çorum'un en kalabalık nüfuslu ilçesi olma konumunu devam ettiren
Sungurlu aynı zamanda nüfusunu da arttırdı. 

TÜİK, 2021 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Osmancık ilçe merkezi nüfusu 30 bin 781, Sungurlu ilçe merkezi nüfusu 30 bin 456 olarak açıklandı. Buda Osmancık ilçe merkez nüfusunun 2021 yılındaki artış ile Sungurlu’yu geride bırakarak Çorum’un en büyük ilçesi olduğu izlenimi oluşturmuştu. 

TÜİK verilerine göre Sungurlu nüfusu 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla ilçe merkezi 30 bin 910’dan 30 bin 456’a gerilerken ilçe geneli 47 bin 890’dan 48 bin 28’e yükseldi.


ÇİFTLİK KÖYÜ MAHALLE OLDU

Sungurlu’ya bağlı Çiftlik Köyü, 2020 yılının Eylül ayında yapılan referandumda halkın büyük çoğunluğunun isteği ile ilçe merkezine mahalle olmuştu.  TÜİK, 2021 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Çiftlik Köyü ilçeye bağlı mahalle değil köy olarak değerlendirilmiş.

Çiftlik köyünün 1613 olan nüfusu ilçe merkezine değil de köy nüfusuna eklendiği için Sungurlu ilçe merkezinin nüfusu 30 bin 456 olarak görülüyor. Oysaki Çiftlik Köyünün nüfusu ilçe merkezine eklendiğinde nüfus 32 bin 69’e yükseliyor.

Çiftlikköy Mahalle Muhtarı Taki Sertkaya, 2020 yılının Eylül ayında düzenlenen referandumda 132 evet, 38 hayır oyu çıktığını, halkın büyük çoğunluğunun isteği ile köyün ilçe merkezine mahalle olduğunu söyledi. Yasal sürecin tamamlanarak köyün resmen ilçe merkezine mahalle olduğunu vurgulayan Muhtar Sertkaya, Özel İdare ile hiçbir bağının kalmadığını tüm iş ve işlemlerini belediye ile gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu sonuçlara göre ilçe merkezi ve genel toplamda Çorum’un en büyük ilçesi nüfus ve yüzölçümü olarak “Sungurlu” konumunu korumuş oluyor. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*



(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket



Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.