Flaş Haber :
Hava Durumu

ÇORUM ESNAFI BAKAN BEY’İN GÖZÜNDEKİ IŞIĞI ARIYOR

30 Nisan 2022
124 Haber Okunma   0 Haber Yorum
DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Elvan Can Çabuk, iftar sonrasına il ve ilçe teşkilatları ile Çorum esnafına ziyaretlerde bulundu. Hayat pahalılığına değinen Çabuk esnafın ve Çorum halkının maddi zorluklar içinde olduğunu belirtti.

DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Elvan Can Çabuk yapmış olduğu yazılı açıklamada;

"Dün akşam Deva Partisi Çorum İl ve Merkez İlçe teşkilatlarımız ile birlikte, iftar sonrası esnafımıza Genel Başkanımız Ali BABACAN’ ın selamını iletmek ve Bayram önü tatlı yiyelim tatlı konuşalım vesilesi ile Lokma dağıtıp çaylarını içmeye, sorunlarını dinlemeye, hal ve hatırlarını sormaya gittik.
 
Gittik gitmesine de, bir sorduk bin ah işittik! Esnafımız mutsuz ama daha vahim olanı ise, ‘’ Umutsuz’’… Atalarımız zamanında bugünleri anlatan o kadar güzel sözler söylemişler ki, bir tanesi tamda ülkenin ‘’Ahvalini’’ anlatıyor; Adamın iyisi iş başında belli olur demişler. Sayın ekonomi bakanı sürekli yazılı ve görsel basına çıkıyor ve bir Sezen Aksu şarkısının repliğini bizlere tekrar tekrar hatırlatıyor, ‘’Gülümse’’.
 
Sayın Bakan sürekli gözlerdeki ışıktan bahsederken biz esnafımızın yüzünde endişe, kaygı, umutsuzluk gördük. Aynı zamanda artık esnafımız, şikâyetlerini yüksek sesten dile getiriyor. 
Sahada genel olarak esnafın sorunlarını sıralarsak;

  • Nakit akışının azaldığı, kredi kartı ile alışverişin arttığı,

  • İş yerinde kullanılan enerji maliyetlerinin çok fazla olduğu ve yeri geldiğinde, bu maliyetlerin dahi karşılanamadığı,

  • Satılan ürünün tekrar alınmaya çalışıldığında, yerine koymakta çok zorlanılması hatta tekrardan aynı ürünü alıp, raflarına koyamaması,

  • Kira ücretlerindeki kontrolsüz artış nedeniyle birçok işyerinin kira ücretlerini karşılayamaması,

  • Maliyetlerin artık başa çıkılacak düzeyin çok ötesine geçmesinden dolayı, geleneksel aile iş yerlerinin kapatılıp, işyerlerinin kiraya verilmesinin düşünülmesi,

  • Çoğu zaman, çarşı, caddenin kalabalık olmasına rağmen, işyerlerinin kapısından içeri dahi kimsenin girmemesi,

  • Esnaf kendi durumuna üzülürken çok acıdır ki şöyle bir tespitte bulunmaktan öte durmuyor, ‘’ Vatandaşın cebinde para yok ki, alışveriş yapsın!

  • Bayrama çok az vakit kalmasına rağmen, daha yakın dönem denecek eski bayram alışverişinin olmaması,

  • Esnaf, vatandaş yemek yese, yanında artık içecek dahi almıyor!

Yukarıda yazmış olduklarımız, doğrudan esnafımızın ağzından duyduklarımız. Bunları bizler de gözlemliyoruz haliyle, ama esnafın doğrudan dile getirmesi artık durumun vahametini bizlere göstermektedir.


 
ÇORUM için ‘’AŞK’’ ile çalışan iktidar partisi bu şikâyetlerin acaba ne kadarını yukarıya iletmektedir? Yoksa sayın bakanın gözlerindeki ışığı sadece onlar mı görüyor?

Buradan soruyoruz, ÇORUM esnafının şikâyetlerini siz de işitiyor musunuz? Bunlar için ne gibi çözüm önerileriniz var? Bu şikâyetleri karar mercilerine ulaştırıyor musunuz?
 
Gün geçtikçe ağırlaşan hayat şartlarında esnaf ve vatandaşımızın durumu daha kötüye gitmektedir. Bu durumun düzelmesi için gözlerde ışık değil, “liyakat” içeren kadrolar ve yönetim sistemi gerekmektedir.
 
Osmanlı döneminde bazı dükkânların girişlerinde şu yazı yazardı; ‘’Dükkân Kapusu Hak Kapusu Hakkına Yalvar Çeşmim Gibidir çeşmeleri Akmasada Damlar’’ esnafımız bu inançla her gün işyerini açmaya ve rızkını kazanmaya devam ederken, ülkeyi ve ili yönetenlerin esnafımızın işini kolaylaştırmak için üç maymunu oynamamalarını tavsiye ediyoruz.
 
Tüm Çorum kamuoyuna da ilan ediyoruz, Hiç beis yoktur ki bu sorunları liyakat, sorumluluk ve tecrübe ile aşacak ve tekrardan refah seviyesi yüksek bir Türkiye’yi tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız

Son olarak, Tüm ÇORUM halkının Mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle tebrik eder, hayırlar getirmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ederim" ifadelerini kullandı.


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.